Børgefjell: malownicze górskie pustkowie
Dosłownie „po drugiej stronie gór” od parku narodowego z ostatniego postu, w kierunku granicy ze Szwecją, znajduje się nasz kolejny bohater – Børgefjell. Miejsce to – szczerze mówiąc – nie jest „turystyczne ‘, praktycznie nie ma odpowiedniej infrastruktury, potrzebne jest specjalne przygotowanie, aby znaleźć drogę i miejsce na nocleg. Mimo to doświadczeni podróżnicy zalecają, aby nie ograniczać eksploracji tego miejsca do jednego dnia. Kilka dni spędzonych w Børgefjell dostarczy bogatych wrażeń sensorycznych.
Park Narodowy Børgefjell został założony w 1963 roku jako drugi park narodowy w Norwegii. W 1932 roku Norweskie Stowarzyszenie Trekkingowe (DNT) zdecydowało, że w parku nie będzie schronisk ani oznakowanych szlaków, ponieważ obszar ten powinien być chroniony jako dzika przyroda.
Børgefjell to wspaniałe górskie pustkowie, gdzie wysokie szczyty przecinają się z rwącymi rzekami, a płaskowyże górskie usiane są dziewiczymi jeziorami.
W Børgefjell występuje tylko jeden rodzaj ryb – pstrąg, słynący w całym kraju ze swojego wyjątkowego smaku.
Górskie potoki są tu tak czyste, że pragnienie można ugasić w źródłach stworzonych przez samą naturę w dowolnym miejscu parku.
Tutaj mają swój początek dwie słynne rzeki Namsen and Vefsna. Cieki wodne są różnorodne, a podążanie nimi zapewni niezapomniane chwile. Jedną z wielu atrakcji jest wodospad Storfossen na rzece Jengel.
Z tarasu widokowego Børgefjell w Rørvik roztacza się panoramiczny widok na okoliczne szczyty górskie. W zasięgu wzroku będziesz miał szczyty w dwóch parkach narodowych, w tym królową Børgefjell – Kvigtind (1699 m n.p.m.).
Lipiec i sierpień to najlepsze miesiące na wędrówki po Børgefjell. Wchodząc przez oficjalną bramę, trafisz na oznakowane szlaki piesze, które jednak stopniowo znikają – i będziesz musiał sam znaleźć swoją drogę.
Lis polarny został objęty ochroną w 1930 roku, ale jego populacja nie wzrosła i obecnie pozostało tylko kilka zwierząt. Lisowi polarnemu udało się przetrwać w Børgefjell bez interwencji- takich jak dokarmianie czy introdukcja zwierząt.
Zdjęcia: Steinar Johannesen, www.norgesnasjonalparker.no and https://visitborgefjell.com/